wtorek, 16 lutego 2016

List z katedry gliwickiej: znaki jedności chrześcijanRóżne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, Sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. (...) Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscy bowiem w jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscy też zostaliśmy napojeni jednym Duchem

(1 Kor 12, 4-7. 12-13.)

Rozważając powyższy fragment Pierwszego Listu Świętego Pawła do Koryntian rozpoczęliśmy nasz diecezjalny etap "pielgrzymki zaufania". Wokół krzyża w katedrze gliwickiej zebrali się młodzi ludzie, którzy wspólnie chcieli modlić się o pokój dla świata i dar jedności wszystkich chrześcijan. Nasza modlitwa rozpoczęła się właśnie w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, czym włączyliśmy się w wołanie całego świata o Ducha jedności i Ducha pokoju. Tym bardziej, wiedząc o tym, jak jeszcze wiele nas dzieli, po raz kolejny, z właściwą sobie mocą, wybrzmiały słowa: wszyscy w jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni - wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami szukającymi wzajemnego zrozumienia, wszyscy zostaliśmy odkupieni przez Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa, wszyscy też żyjemy w nadziei zmartwychwstania, które zapowiada nam Jego zwycięstwo nad śmiercią.

Pośród nas, ludzi młodych, modlili się również parafianie, którym serdecznie dziękujemy za ten widzialny znak jedności i troski o Kościół. Z wielką wdzięcznością wsłuchiwaliśmy się w słowa proboszcza parafii katedralnej pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, księdza Bernarda Plucika, który by przywitać nas, pielgrzymów, musiał przerwać odwiedziny kolędowe. Ksiądz Proboszcz zadbał również, by przez cały miesiąc w katedrze, podczas Eucharystii, w modlitwie powszechnej dodawano wezwanie o pokój i pojednanie. Za tę modlitwę oraz wszelkie wyrazy sympatii dziękujemy, pamiętając o całej wspólnocie w naszych intencjach.

W trakcie naszego pierwszego miesiąca byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, które miało miejsce na lotnisku w Hawanie na Kubie. Tam spotkali się i pozdrowili pocałunkiem pokoju Papież Franciszek i Patriarcha Cyryl. To niewątpliwie ważny krok w kierunku jedności chrześcijan, który, jak mamy nadzieję, rozpocznie żywy i ciepły dialog między kościołem katolickim i rosyjskim kościołem prawosławnym. Ważnym przesłaniem tego spotkania był wyraźny sprzeciw wobec prześladowań chrześcijan na całym świecie, które w ostatnich latach szerzy się na ogromną skalę. W naszej "pielgrzymce" włączamy się w modlitwę brata Alojza, w intencji dialogu, który rozpoczął się na Kubie, między tymi dwoma biskupami, wierząc, że nastąpią kolejne spotkania:
"Bądź pochwalony, Jezu Chryste, za komunię, którą jest Twój Kościół. Ty nas gromadzisz ponad wszelkimi granicami. Powierzamy Ci spotkania między Papieżem Franciszkiem i Patriarchą Cyrylem na Kubie. Niech Duch Święty ich wspiera i dodaje im odwagi. Zachowaj nas w miłości i spraw, abyśmy byli twórcami pokoju w ludzkiej rodzinie."


Kolejnym "przystankiem naszej pielgrzymki" będzie kościół Świętej Trójcy w Bytomiu. Tam wspólnie zainaugurujemy miesiąc codziennej modlitwy o pokój i pojednanie nabożeństwem 28 lutego 2016 roku o godzinie 18. Z racji na Wielki Post, w trakcie nabożeństwa będziemy także adorować krzyż Chrystusa. W tym znaku pragniemy dotknąć ran Zbawiciela, w których jest nasze zdrowie, a także wyrazić naszą jedność ze wszystkimi, którzy dziś cierpią i oddają życie ze względu na wiarę w Chrystusa. Pragniemy modlić się do Pana o to, by ustały wszelkie konflikty, a chrześcijanie przestali być prześladowani i mordowani. Prosimy więc wszystkich, o włączenie się w naszą "pielgrzymkę", by razem modlić się w tej ważnej intencji.

Pielgrzymi pokoju diecezji gliwickiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz