wtorek, 5 stycznia 2016

Już po Walencji. Kierunek: Ryga


1 stycznia 2016 roku zakończyło się kolejne Europejskie Spotkanie Młodych, które w tym roku odbywało się w Walencji. Tam około 50 młodych ludzi z diecezji gliwickiej spotkało się ze swoimi rówieśnikami z Europy i całego świata, by wspólnie modlić się, rozważać Pismo Święte oraz dzielić się swoim doświadczeniem wiary, jednocześnie poszukując odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące problemów młodych mieszkańców współczesnej Starego Kontynentu


Brat Alois, przeor Wspólnoty Braci z Taizé, bardzo często odnosił się do sytuacji w jakiej znalazła się Syria, gdzie sam spędził Święta Bożego Narodzenia. Apelował o otwarcie serc dla uchodźców i pomoc dla wszystkich, którzy uciekają przed wojną i terrorem. Modlił się wspólnie z młodzieżą w intencji pokoju na świecie słowami: "Boże pełen miłości, jesteśmy wstrząśnięci przemocą w Syrii i w innych częściach świata. Zwracamy się więc do Ciebie; Ty nie pozwalasz nam popaść w rozpacz. Dzięki Tobie rozumiemy, że nasza modlitwa i nasze współczucie liczą się. Bądź blisko tych, którzy cierpią i poślij Ducha Świętego, aby natchnął wszystkich ludzi do podejmowania czynów pokoju."

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodzieży odbędzie się w stolicy Łotwy, Rydze. Bezpośrednie przygotowania do niego rozpoczną się dopiero we wrześniu, jednak już teraz możemy włączyć się w "pielgrzymkę zaufania przez ziemię", którą wiele lat temu zainaugurował założyciel wspólnoty z Taizé, brat Roger. Zapraszamy do uczestnictwa w modlitwach z kanonami, które regularnie odbywają się w naszej diecezji. Co więcej, w tym roku punkty przygotowań planują zorganizowanie kolejnych Dni jedności, a także letniego wyjazdu do samego Taizé. Chcemy też rozpocząć pielgrzymkę zaufania w naszej diecezji, odwiedzając co miesiąc inne miejsca, w których modlą się wspólnoty chrześcijan, zarówno kościoły parafialne, jak i małe kaplice w różnych ośrodkach. O tych akcjach więcej już niebawem.

A wy, byliście na Europejskim Spotkaniu Młodych w Walencji? Koniecznie podzielcie się swoimi przeżyciami w komentarzach. A może jeździcie na ESM już któryś raz? Również zapraszamy do relacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz